Hľadaj v ESHOPe

Bolesti kolena bez úrazu môže spôsobovať Bakerova cysta

Bolesti kolena bez úrazu môže spôsobovať Bakerova cysta
Bolesti kolien v súčasnosti nie sú len problémom ľudí vyššieho veku, ale objavujú sa aj u mladých ľudí.
Prečo kolená bolia? Kolenný kĺb je jedným z nosných kĺbov, čo znamená, že sa naň pri chôdzi prenáša váha celého tela. Jeho anatómia je veľmi zložitá a príčinou bolestí môže byť preťaženie či poškodenie ktorejkoľvek jeho štruktúry. Medzi najčastejšie príčiny bolestí kolien patria úrazy , podvrtnutia, udretia , vykĺbenia , ktoré pri správnej a včasnej liečbe trvajú len krátky čas. Ďalšou skupinou sú degeneratívne ochorenia ako artróza, osteoartróza a osteoporóza.

Dnes sa však budeme venovať príčine bolestí kolena, ktorá sa nazýva Bakerova cysta. Bakerova cysta je hmatateľný cystický útvar nachádzajúci sa v podkolennej jamke. Cysta sa zvyčajne nachádza na vnútornej strane podkolennej jamky. Je vyplnená tekutinou a veľmi často spôsobuje bolesti, dokonca pri nesprávnej liečbe môže obmedzovať pohyblivosť kolena aj celej dolnej končatiny. Bakerova cysta je pomerne často sa vyskytujúca ortopedická diagnóza.

Čo je cysta? Cysta je patologická dutina s vlastnou výstelkou. Je vyplnená tekutinou alebo tuhšou hmotou, ktorá je produktom výstelky alebo orgánu, v ktorom sa cysta nachádza. Vzniká najčastejšie zadržaním obsahu, ktorý má byť vylúčený ( tzv. retenčná cysta ), nadmerným rastom danej žľazy ( napríklad cysta na vaječníku ) alebo ako dôsledok vývojovej poruchy.

Príčiny vzniku Bakerovej cysty. Bakerova cysta sa zväčša objavuje ako sprievodný prejav alebo následok iných ochorení, zriedkavejšie ako samostatné ochorenie.
Môže sa objaviť pri artritíde ( zápale kĺbu ), artróze a osteoartróze ( degeneratívne nezápalové ochorenie kĺbu ), dne – ochorení, pri ktorom sa kryštáliky kyseliny močovej ukladajú v kĺboch, ale aj ako následok úrazov kolenného kĺbu , napríklad poranenia menisku. Príčina vzniku Bakerovej cysty je ale často neznáma.

Príznaky. Bakerova cysta sa prejavuje obmedzenou pohyblivosťou v kĺbe, postihnutá končatina je bolestivá. Pacient udáva pocit tlaku a napätia v podkolennej jamke a lýtku, pri chôdzi kríva. Cysta môže prasknúť, čím dôjde k evakuácii jej obsahu a pocitu úľavy.

Diagnostika Bakerovej cysty. Lekár ortopéd alebo cievny lekár – angiológ po zistení anamnestických údajov vyšetrí oblasť podkolennej jamky pohľadom a pohmatom. Zameriava sa na hybnosť kolena vo všetkých smeroch, pohyblivosť pri pohybe, prítomnosť zdurenia v oblasti podkolennej jamky alebo lýtka. Základom pre stanovenie diagnózy je röntgenologické a ultrazvukové vyšetrenie. Ultrazvuk zobrazí veľkosť a lokalizáciu cysty , zároveň vylúči hlbokú venóznu trombózu. Jej príznaky totiž môžu byť veľmi podobné a neliečená alebo zle liečená trombóza môže mať vážne zdravotné následky.

Liečba je založená na evakuácii tekutiny z cysty punkciou. Pacient má naordinovanú ortézu alebo elastickú bandáž na spevnenie kolenného kĺbu a zamedzenie ďalšieho vypĺňania cysty tekutinou. Doporučené je telesné šetrenie, pacient by sa mal vyhýbať nadmernej fyzickej aktivite. Vhodná je elevácia končatiny a studené obklady.
Odsatie tekutiny z Bakerovej cysty je najčastejšou liečbou u dospelých, vzhľadom na časté recidívy je vykonávaná aj opakovane. U detí sa môže Bakerova cysta objaviť tiež , ale volí sa konzervatívny prístup, pretože popliteálna cysta v detskom veku často sama zmizne. Pri bolestiach sú ordinované analgetiká.
Pri chronických recidívach a pretrvávajúcich ťažkostiach s pohybom sa stav rieši chirurgicky.

Ak Vás trápia bolesti kolena bez úrazovej anamnézy, prípadne ste si v podkolennej jamke nahmatali cystický, mäkký útvar, nechajte sa vyšetriť u odborníka. Ak stanoví diagnózu Bakerova cysta, dodržiavajte všetky pokyny a liečebný režim, aby bolesť neobmedzovala Vaše kroky dlhšie, ako je to nutné. 
 

OMEGA LEKÁREŇ - najnovšie články