Hľadaj v ESHOPe

Kliešťová encefalitída

Kliešťová encefalitída
Kliešťová encefalitída – kliešťový zápal mozgu patrí spolu s lymskou boreliózou k najčastejším zoonózam prenášaným kliešťami z rodu Ixodes ricinus.
Ide o závažné vírusové ochorenie mozgu, miechy alebo mozgových obalov.

Človek sa môže nakaziť po prisatí kliešťa, konzumácii nepasterizovaného mlieka a mliečnych výrobkov z nakazených zvierat, dokonca infikovanou krvnou transfúziou.
Vírus sa po vniknutí do organizmu začne rozmnožovať a rozširuje sa do lymfatických uzlín. Lymfatickými cestami sa ďalej dostáva do rôznych orgánov, no predovšetkým smeruje do centrálneho nervového systému. Tam môže spôsobiť zápal mozgových blán a zápal mozgu, ktorého sprievodným prejavom je opuch spôsobujúci tlak na štruktúry mozgu a nervové tkanivo. Tlak môže zhoršiť alebo natrvalo poškodiť funkciu nervov a centrálneho nervového systému.

Inkubačná doba je 4-28 dní, v priemere 10-14 dní. Okolie prisatého kliešťa pri kliešťovej encefalitíde je iba drobné, začervenané ložisko, má v priemere niekoľko milimetrov, nezväčšuje sa a svrbí. Táto lokálna kožná reakcia môže pretrvávať aj po odstránení kliešťa.

Priebeh kliešťovej encefalitídy je zradný. Prvé príznaky ochorenia samy postupne ustúpia. Po období bez príznakov nastúpia 40stupňové horúčky, silné bolesti hlavy, zvracanie, tuhnutie šije a príznaky zápalu mozgu , mozgových blán a niekedy aj miechy. Účinný liek stále nieje, zotavovanie je dlhé a nepríjemné, preto je chorobe najlepšie predchádzať.

Kliešťová encefalitída prebieha v 2 štádiách.
Prvé štádium pripomína chrípku. Vírus sa z miesta uhryznutia rozširuje do lymfatických uzlín a krvou sa prenáša do rôznych orgánov tela.
Príznaky: teplota, bolesti hlavy, únava, slabosť, nevoľnosť, pocit na zvracanie, nechutenstvo, bolesti svalov a kĺbov.

Druhé štádium predstavuje zápal mozgu. Vírus začína útočiť na nervový systém a mozog. Vzniká zápal mozgu a často aj zápal mozgových blán. Približne tretina pacientov infikovaných kliešťovou encefalitídou trpí príznakmi zápalu mozgu, ako sú vysoké teploty, neznesiteľné bolesti hlavy, kŕče až ochrnutie, svetloplachosť, nekľud, dráždivosť.

Priebeh ochorenia u detí býva miernejší, no štúdie poukazujú na to, že ani pri deťoch nie sú trvalé následky po prekonaní ochorenia výnimkou. Deťom rovnako ako dospelým hrozí riziko chronickej bolesti hlavy, zhoršenej pamäti, únavy, podráždenosti a problémov so sústredením.

Diagnóza kliešťovej encefalitídy sa potvrdzuje špeciálnym vyšetrením nazývaným lumbálna punkcia. Pri tomto vyšetrení sa punkčnou ihlou zavedenou do chrbticového kanála odoberá vzorka mozgovomiechového moku - likvoru. Protilátky proti vírusu sa dajú v krvi zistiť v druhom týždni ochorenia a pretrvávajú dlhodobo.

Liečba kliešťového zápalu mozgu.
Liek na kliešťovú encefalitídu neexistuje. Pacienti bývajú zvyčajne hospitalizovaní na infekčnom oddelení až počas 2.štádia ochorenia a podstupujú len symptomatickú liečbuliečbu príznakov. Musia byť pod stálym dozorom, pretože vyžadujú intenzívnu starostlivosť. Pacienti dostávajú lieky na tíšenie bolestí, lieky proti opuchu mozgu a proti teplote.

Ochrana pred kliešťovou encefalitídou. Keďže sa pred prisatím kliešťa nedá chrániť stopercentne, najúčinnejším spôsobom ochrany je očkovanie. S očkovaním je možné začať kedykoľvek počas roka. Vhodným obdobím sú posledné zimné mesiace, kedy je aktivita kliešťov najnižšia.

Dôležité je vedieť:
1. Očkovanie chráni len pred kliešťovým zápalom mozgu, nie pred inými ochoreniami prenášanými kliešťami.
2. Až 56% pacientov trpí postencefalitickým syndrómom, ktorý predstavujú nešpecifické poruchy neurologického charakteru – obrna, hluchota, poruchy správania. 26 – 46% pacientov má dlhodobé zdravotné následky. 10% pacientov trpí trvalým ochorením chrbtice.
3. Konzumujte len pasterizované mlieko. Pri kúpe surového mlieka je dobré vedieť, že vírus sa zničí ohriatím mlieka 10minút pri teplote 65st.C.
4. Pri pobyte v prírode používať ochranný odev a repelentné prípravky.
5. Po návrate z prírody dôkladne skontrolovať celé telo, vrátane kožných záhybov a intímnych partií. Mimoriadnu pozornosť treba venovať deťom.
6. V prípade prisatia kliešťa ho odstrániť čo najrýchlejšie. Sledovať miesto prisatia.

Keďže v súčasne dobe neexistuje liek na kliešťový zápal mozgu, očkovanie zostáva najlepším spôsobom, ako mu predchádzať.
 
 

OMEGA LEKÁREŇ - najnovšie články