Hľadaj v ESHOPe

Dojčenie nie je samozrejmosť

Dojčenie nie je samozrejmosť
Cieľom každej mamičky je spokojnosť jej dieťatka. Veľa mamičiek si dojčenie predstavuje veľmi ľahko, berú ho ako samozrejmosť, no nemusí to tak byť vždy. Prvé priloženie k prsníku môže byť nepríjemné, dokonca bolestivé, a mlieko sa nemusí spustiť hneď. Niekedy to trvá aj niekoľko dní, no sú prípady, kedy laktácia nenastúpi vôbec a v takom prípade dojčenie nie je možné. Mnohé mamičky vnímajú túto skutočnosť veľmi citlivo, no rozhodne to neznamená, že by boli horšími matkami.

Materské mlieko je bez výhrad najlepšou možnou potravou pre novorodenca a dojča. Umelé dojčenské mlieka majú vďaka dlhoročným výskumom zloženie, ktoré zodpovedá všetkým nárokom na rast, prospievanie a imunitu dieťaťa. Výber dojčenskej mliečnej výživy závisí od veku a zdravotného stavu dieťaťa a je potrebné konzultovať ho s pediatrom.

Mlieka od narodenia. O použití počiatočných mliek sa musí matka poradiť s detským lekárom. Tieto mlieka sú svojím zložením veľmi podobné materskému mlieku a ako aj pri materskom mlieku, ani k nim nie je potrebné pridávať žiadnu ďalšiu výživu.

Pokračovacie mlieka. Sú určené pre deti od 4. do 6.mesiacov. Zloženie týchto mliek zodpovedá faktu, že dieťa už je prikrmované. Obsahujú napríklad viac železa, pretože zásoby železa sú u dieťaťa okolo 6.mesiaca vyčerpané a treba ich dopĺňať potravou. Mlieko sa teda podáva ako súčasť zmiešanej stravy.

Batoľacie mlieka
. Sú určené pre deti od 10. do 12.mesiacov. V porovnaní s kravským mliekom obsahujú vyvážený pomer živín, minerálnych látok a nenasýtených mastných kyselín.

Špeciálne mlieka sú určené pre špecifické skupiny detí. Sú to napríklad mlieka pre nedonosené deti, antirefluxové mlieka, hypoantigénne mlieka pre deti, v rodinách ktorých bola preukázaná alergia, mlieka pre deti s preukázanou alergiou na bielkovinu kravského mlieka a podobne. O použití špeciálneho druhu mlieka musí rozhodnúť lekár.

Ak mamička istý čas dojčila a prechádza na umelé mlieko, tento prechod môže sprevádzať niekoľko komplikácií. Dieťatko zvyknuté na prsník môže spočiatku fľašku odmietať, nebude chcieť piť. Po nasadení umelého mlieka môže mať dieťatko nafúknuté bruško, inú farbu a frekvenciu stolice. Treba si uvedomiť, že prechod z materského mlieka na umelé mlieko je pre dieťatko veľká zmena, a je vhodné vopred ju konzultovať s pediatrom.

Doporučuje sa, aby bolo dieťa výhradne dojčené do 6.mesiacov veku a ak je to možné, pokračovať v dojčení až do konca 1.roku dieťaťa. Mamička by mala vedieť, že ak sa rozhodne prejsť na kŕmenie z fľašky, môže to znamenať koniec dojčenia.
Prechod na umelé dojčenské mlieko má v porovnaní s dojčením aj zvýšené finančné nároky. Pre zdravie dieťaťa je potrebné dôsledne dodržiavať presný postup prípravy, dávkovanie aj spôsob použitia takto pripraveného mlieka.

Niekoľko rád pre mamičky:
1. Psychická pohoda mamičky je predpokladom spokojnosti bábätka. Mnohé mamičky vnímajú fakt, že laktácia nenastúpila alebo majú materského mlieka málo veľmi citlivo. Tu zohráva významnú úlohu podpora rodiny a okolia, láskavý prístup a povzbudzovanie.
2. Neobmedzujte sa žiadnym harmonogramom dojčenia alebo kŕmenia dieťatka z fľašky.
3. Neporovnávajte sa s inými mamičkami v tom, ako často a ako dlho kŕmia svoje dieťa. Každé dieťatko má individuálne potreby, svoje dieťatko si poznáte najlepšie a viete, čo je preňho dobré. Spoliehajte sa na vlastný režim, ten, ktorý vyhovuje Vám obom.
4. Ak sa Vám napriek snahe nepodarí začať dojčiť alebo ste dojčili len krátko, neznamená to, že ste zlyhali. Niekedy to skrátka nejde. Mnoho mamičiek po neúspešných pokusoch o dojčenie prešlo na umelú dojčenskú výživu a ich detičky sú zdravé a spokojné.

Ak sa mamičky dobrovoľne vzdajú pokusu dojčiť, neznamená to, že by svoje dieťa nemali rady. Dôvodom môžu byť rôzne anatomické príčiny, predchádzajúca zlá skúsenosť s dojčením, alebo len pocit, že dojčiť jednoducho nechcú. Na trhu máme naozaj veľmi kvalitné dojčenské mlieka. Spokojné dieťatko, jeho prospievanie a radosť, ktorú vnáša do rodiny je najlepším spôsobom, ako prežiť toto krásne obdobie života naozaj naplno.

 
 

OMEGA LEKÁREŇ - najnovšie články