Hľadaj v ESHOPe

Celiakia

Celiakia
Celiakia je trvalá neznášanlivosť imunitného systému voči lepkovej bielkovine gluténu, ktorý sa nachádza v mnohých druhoch obilia , ako je pšenica, raž, jačmeň, špalda, kamut, ovos a triticale. Lepok rozpoznáva organizmus v čreve ako cudzí prvok a začne sa mu brániť. Výsledkom je poškodenie sliznice tenkého čreva a vznik série autoimunitných pochodov, ktoré poškodzujú ďalšie tkanivá a orgány v tele. V samotnom tenkom čreve dochádza ku chronickému zápalu a atrofii /zmenšeniu/ klkov. Sliznica tenkého čreva je vystlaná klkmi a malými výstupkami, tzv. mikroklkmi, ktoré zväčšujú povrch tenkého čreva a zabezpečujú vstrebávanie živín. Osoby postihnuté celiakiou majú takmer vyhladené klky a mikroklky čreva, pričom dochádza k poškodeniu sliznice. Celiakia nie je iba geneticky podmienené ochorenie. Spúšťačom môže byť aj stres, operačný zákrok, pôrod alebo zdĺhavé ochorenie.

Príznaky celiakie: zažívacie problémy ako hnačka alebo zápcha, alebo ich striedanie, neurčité bolesti brucha, nadúvanie, vracanie, chudnutie, vypadávanie vlasov, lámavé vlasy a nechty, svalová slabosť, znížený počet červených krviniek, dýchavičnosť, depresia, poruchy reprodukcie. Za väčšinu príznakov je zodpovedné nedostatočné vstrebávanie živín. Napríklad nedostatok vitamínu B12 sa prejavuje zápalmi jazyka, bolestivými ústnymi kútikmi a neurologickými príznakmi ako sú poruchy citlivosti, poruchy chôdze, svalová slabosť. Nedostatok železa spôsobuje málokrvnosť - anémiu. Porucha vstrebávania vápnika môže viesť k jeho nedostatku v kostiach, následnému odvápňovaniu a sklonom ku zlomeninám. Nedostatok stopových prvkov má za následok celú sériu príznakov, od porúch metabolizmu cukrov, bielkovín a tukov, až po poruchy rastu a reprodukcie.

Celiakia postihuje asi 1% európskej populácie. Veľa ľudí o svojej precitlivelosti na lepok ani nevie, čo je nebezpečné vzhľadom na fakt, že sa jedná o závažné ochorenie, ktoré má vážne zdravotné následky. Celiakia sa vyskytuje v každom veku. Často sa zistí až v dospelosti, dokonca až v staršom veku. Diagnostika ochorenia pritom nie je zložitá. Problém je však v tom, že podobné príznaky má mnoho iných, oveľa menej závažných ochorení...

Diagnostika celiakie. Prvým krokom je vyšetrenie krvi na detekciu špecifických protilátok. Ďalším vyšetrením je histopatologické vyšetrenie biopsie zo sliznice tenkého čreva, keď sa pomocou endoskopu odoberie vzorka sliznice. Až výsledok biopsie jednoznačne potvrdí, či ide o celiakiu alebo nie. Do rizikovej skupiny patria najmä prvostupňoví príbuzní ľudí s celiakiou, ale tiež ľudia, ktorí trpia únavovým syndrómom, poruchou funkcie štítnej žľazy, málokrvnosťou a podobne. Vyskytuje sa častejšie u žien ako u mužov. Celiakiu často sprevádzajú ďalšie autoimunitné ochorenia ako je diabetes mellitus – cukrovka I.typu, zápal pečene, zápal hrubého čreva a iné.

Klinické formy celiakie:

1. Typická celiakia – alebo symptomatická celiakia – vyvíja sa už veľmi skoro, obyčajne už niekoľko mesiacov po ukončení kojenia. Prejavuje sa typickými príznakmi nedostatočného príjmu živín, teda chronickou hnačkou, nechutenstvom, nevoľnosťou, nafúknutým bruchom, poruchami rastu.

2. Atypická celiakia – prejavuje sa až neskôr a to najmä príznakmi „mimo črevnej oblasti“, napr. chudokrvnosťou z nedostatku železa, poruchami rastu u detí v školskom veku, opakujúcimi sa bolesťami brucha, intoleranciou laktózy a podobne.

3. Tichá celiakia – nemá výrazné príznaky, obyčajne sa diagnostikuje náhodne vrámci vyšetrenia krvi, kedy sa zistí prítomnosť pozitívnych protilátok. Aj keď sa pri tejto forme celiakie najskôr nevyskytujú žiadne väčšie ťažkosti, faktom je, že akonáhle pacient prejde na bezlepkovú diétu, zlepší sa jeho telesná i psychická výkonnosť.

4. Potenciálna celiakia – ako potenciálnu celiakiu označujeme tie stavy, pri ktorých sa v krvi dokážu protilátky, ale nález z biopsie čreva je nenápadný. U pacientov, ktorí vykazujú túto formu celiakie, sa môže v priebehu času vyvinúť typické poškodenie sliznice. Potenciálna celiakia sa často diagnostikuje u osôb, ktoré trpia autoimunitným ochorením, napr. diabetom I. typu, ochorením štítnej žľazy, respektíve trpia genetickými syndrómami, napr. Downovým, Turnerovým a pod.

5. Dermatitis herpetiformis Duhring /DH/ - tzv. kožná manifestácia celiakie – je forma celiakie, ktorá sa prejavuje ako zápalové kožné ochorenie. Ak je u pacienta diagnostikovaná DH, automaticky sa spája s celiakiou. Pre DH sú typické silne svrbiace, mokvajúce vyrážky alebo pľuzgieriky na pokožke, lokalizované na 90% na predlaktiach a lakťoch.

Liečba – bezlepková diéta - je momentálne jedinou účinnou a kauzálnou liečbou celiakie. Celiatici sa preto musia vyhýbať jedlám, ktoré obsahujú obilnú múku. Ako náhrada obilnej múky sa používa múka pripravená z ryže, kukurice, pohanky, zemiakov a strukovín. V praxi to vyzerá tak, že lekár, spravidla gastroenterológ, pediater alebo praktický lekár predpíše pacientovi špeciálnu bezlepkovú múku, krupicu, chlieb alebo cestoviny. Tieto sú zvyčajne hradené zdravotnými poisťovňami. Bezlepkové produkty sa dajú kúpiť aj v špecializovaných predajniach, lekárňach a supermarketoch.

Je veľmi dôležité, aby si pacienti s celiakiou boli plne vedomí toho, ktoré potraviny by nemali konzumovať, pretože ich tráviaci systém nie je schopný lepok – gliadín rozložiť. Bezlepková strava môže byť veľmi výživná i chutná. Treba v nej dať priestor dostatku ovocia a zeleniny, vytvoriť si svoj vlastný jedálniček. Kvalitné syry, mliečne výrobky, mäso, vajíčka, ovocie a zelenina sú prirodzene bezlepkové potraviny, navyše sa dajú výborne kombinovať. Vhodné je zamerať sa na to, čo môžete jesť, a nie na to, čo musíte vylúčiť. Pozitívny prístup je základom úspechu.
 

OMEGA LEKÁREŇ - najnovšie články