Hľadaj v ESHOPe

Ako zvládnuť obdobie menopauzy?

Ako zvládnuť obdobie menopauzy?
Niektoré ženy zvládajú obdobie menopauzy takmer bez ťažkostí, no mnoho žien pociťuje jej príznaky ako mimoriadne obťažujúce a vyčerpávajúce. Hneď na úvod je potrebné poznamenať, že obdobie menopauzy prichádza fyziologicky. Spája sa s ním celé spektrum fyzických i psychických zmien, na ktoré sa nedá celkom pripraviť, ale určite sa s nimi treba naučiť žiť.

Menopauza , prechod alebo klimaktérium je obdobie života ženy, počas ktorého postupne vyhasína činnosť vaječníkov a končí menštruačný cyklus. Dochádza k hormonálnym zmenám, sprevádzaným poklesom tvorby pohlavných hormónov. Menštruačný cyklus sa stáva nepravidelným až nakoniec celkom prestane.

Príznaky menopauzy. Najdôležitejšie príznaky klimaktériaspojené s poklesom hladín estrogénov. Estrogén je základný ženský pohlavný hormón, ktorý ovplyvňuje vývoj ženského tela ( rast pŕs, rast a vývoj sliznice maternice), ale má na starosti aj priebeh menštruácie, zrýchľovanie metabolizmu pri spaľovaní tukov, obnovuje rast kostí a zabraňuje ich rednutiu. Napomáha tiež pri raste, stimuluje sliznicu maternice i maternicu k rastu.
Pri poklese hladín estrogénov sa postupne objavujú návaly tepla, potenie, zmenšenie prsníkov a maternice, suchosť pošvy, zníženie libida a rozvoj osteoporózy. Častejšie sa vyskytujú aj psychické poruchy, napríklad nervozita, úzkosť, podráždenosť, depresia či nespavosť. S návalmi tepla môže byť spojený aj pocit tlaku v hlave, bolesti hlavy a pocit búšenia srdca. Záchvaty tepla prichádzajú typicky vo vlnách a šíria sa od hlavy na krk a potom na celé telo. Trvanie návalov tepla je individuálne, môžu trvať od niekoľko sekúnd až po 30minút. Náhle sa zvýši aj srdcová frekvencia a dochádza ku sčervenaniu pokožky, čo je viditeľné najmä na tvári.
Prvé 3-4roky po menopauze dochádza najrýchlejšie k úbytku kostnej hmoty, teda k osteoporóze. Kosti sa stávajú krehkými, ľahko dochádza ku vzniku zlomenín. Zlomeninami sú ohrozené najmä veľmi chudé ženy, nízkej postavy, so sedavým spôsobom života, nedostatočnou výživou a aj fajčiarky.
Postupne sa môžu objavovať aj príznaky močovej inkontinencie , teda stavu, kedy moč nekontrolovateľne uniká alebo k jeho úniku dochádza pri bežných činnostiach.
Koža sa stáva suchou, stenčuje sa, objavujú sa pigmentové zmeny.
Celkový stav komplikujú bolesti chrbtice, poruchy motoriky, pocit zbytočnosti a osamelosti.

Klimakterický syndróm je dôvodom na nasadenie hormonálnej substitučnej liečby. Lieky substitučnej liečby obsahujú estrogény, prípadne estrogény v kombinácii s gestagénmi. Cieľom liečby je zmiernenie alebo odstránenie klimakterických príznakov a predĺženie aktívneho spôsobu života ženy.
Užívanie hormonálnej substitučnej liečby je možné vo forme tabliet, gélov, náplastí, nosových sprejov alebo v injekčnej forme.
Kontraindikácie hormonálnej substitučnej liečby sú : onkologické ochorenie maternice, vaječníkov, karcinóm prsníka, porucha zrážanlivosti krvi, pľúcna embólia v osobnej anamnéze ženy, neobjasnené ochorenia pečene , hlboká žilová trombóza v anamnéze, alergia na syntetické hormóny alebo niektorú ich zložku.

Niektoré ženy namiesto synteticky vyrobených estrogénov siahajú po fytoestrogénoch . Fytoestrogény - prírodné estrogény sú prirodzene sa vyskytujúce rastlinné zlúčeniny, ktoré sú štrukturálne i funkčne podobné estrogénom cicavcov. Fytoestrogénom sa pripisuje množstvo zdravotných výhod - zníženie rizika osteoporózy, ochorení srdca a pomoc pri príznakoch menopauzy. Mnohí odborníci ich však považujú za endokrinné disruptory, čo znamená, že majú potenciál spôsobiť tiež nepriaznivé účinky na zdravie. Polemika sa vedie o úlohe fytoestrogénov pri rakovine prsníka. Niektoré štúdie naznačujú spojitosť fytoestrogénov s rakovinou prsníka, podľa iných štúdií sa naopak javia, že majú ochranný účinok.

Medzi byliny, ktoré pomáhajú zmierniť príznaky klimaktéria patria:
• ďatelina lúčna – je súčasťou mnohých liekov na zmiernenie príznakov klimaktéria, podporuje kardiovaskulárny systém a pevnosť kostí, zmierňuje návaly, potenie a podráždenosť ,
• ľubovník bodkovaný - pomáha udržiavať emocionálnu rovnováhu a pozitívnu náladu,
• šalvia lekárska – potláča nadmerné potenie, 
• ľanové semienka – pomáhajú redukovať návaly tepla,
• medovka lekárska – pomáha proti nespavosti, uľavuje od migrény, tlmí nervozitu.

Nech sa už žena v klimaktériu rozhodne pre ktorúkoľvek formu liečby, je viac ako vhodné zamyslieť sa tiež nad vlastným životným štýlom. Menopauza je prirodzená fáza života, nie choroba. Odborníci doporučujú , aby sa žena snažila naďalej aktívne pracovať, venovať sa aktivitám, ktoré má rada, dopriať si vyváženú stravu a pravidelný pohyb. Psychická pohoda pomôže preklenúť aj náročnejšie prejavy menopauzy.
 
 

OMEGA LEKÁREŇ - najnovšie články